Како бисте постигли циљ да кроз економску кризу прођете са смешком, време је да се приберете. Дубоко удахните, одлучите чиме се више нећете замарати и уместо тога бавите се активностима које вас радују и помажу вам да напуните батерије.
Прво што ваља учинити је избацити све сувишно из свог живота, решити се баласта, непотребних ствари које вам црпе енергију и троше време. Крајње је време и да начините списак онога што више никада не требате поновно купити, саветује енглеска списатељица Јанет Стреет-Портер у својој књизи 'Не дај да те се**оње поразе'.
Сигуран посао ствар је прошлости. Уместо кукања, треба се помирити с тиме да ћете морати мање трошити како бисте можда чак успели и нешто ситно уштедети за случај да све пође по злу и останете без посла. То није никаква казна, требало би вас радовати ако што боље искористите своју зараду. Но морате бити реалистични у вези количине времена и труда које можете посветити штедњи да вам не дозлогрди и не постане контрапродуктивно.
Како уштедети?
Морате посветити мало времена томе да израчунате колико новца зарађујете и какви су вам трошкови – што може бити мало компликованије. Морате прикупити све рачуне у једном месецу (или три ако неке рачуне плаћате квартално), размотрити на шта све трошите и поделити трошкове у категорије: основне, попут станарине или кредита, горива и рачуна, износа којег сваке недеље трошите на храну, трошкове превоза и телекомуникација.
Направите попис луксуза попут нових ципела, ЦД-а, парфема и одлазака у кафиће. На крају ћете имати бољу слику о томе можете ли на неким стварима уштедети, колико месечно можете издвојити за ствари које вам нису нужне, попут козметике, одеће, књига и ДВД-а.
Планирајте уштедети неки мањи износ за дугорочне циљеве попут одмора и поклона. Зараду држите на једном рачуну, отворите други за све трајне налоге и режијске трошкове и трећи на који ћете сами себи сваке недеље исплаћивати малу плату. То ће бити ваш џепарац. Све то звучи пуно компликованије него што у ствари јесте.
Отворите трајне налоге на кредитној картици како бисте избегли плаћање затезних камата због кашњења у плаћању, без обзира на то колико мали износ био.
Преузмите контролу над куповином
Елиминишите онај импулсиван очајнички чин када купите нешто у паници и због тога се увалите у дуг који сте могли избећи. Кад је реч о куповини хране, можете куповати на два начина: трајне основне намирнице куповати на велико, а кварљиву робу куповати једном недељно за готовину. Вино можете набавити у дисконту у који можете отићи једном у два месеца. Клоните се прескупе дизајнерске козметике – препарате за косу, шминку и козметику купујте у супермаркетима и дрогеријама.
Ако једете изван куће, можете уштедети пијући кућно вино и воду из чесме. Нађите се с пријатељима одмах након посла и једите рано навече (пре 19 сати), кад већина локала можда има неку јефтину понуду.
Исеците кредитне картице
Ако сте стварно одлучни у томе да не прекорачите буџет, можете користити кредитне картице али одредите јако низак кредитни лимит, а ако вам понуде његово повећање, одбијте. Користите само једну кредитну картицу – тако ћете уштедети на чланарини – или користите искључиво дебитне картице.
Трошење изазива снажну зависност и потребне су године да се од њега одвикнете. Наметнули су нам уверење да нам је потребна требамо нова одјећа, нове торбе и нове ципеле како бисмо импресионирали људе. Верујте ми, каже Janet Street-Porter, они их уопште не примећују. Нови руж за усне имаће посве потпуно исти ефекат.
Сваког дана урадите неку ситницу да уштедите новац и спаваћете као беба!
Извор: Rast.rs
Нема коментара:
Постави коментар